Det Ny Teater: THE SOUND OF MUSIC
Teater

Det Ny Teater: THE SOUND OF MUSIC

Det Ny Teater: THE SOUND OF MUSIC

 

 

 

 

 

lyden af lykkefølelse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Det Ny Teater: THE SOUND OF MUSIC

Fotograf Camilla Winther. THE SOUND OF MUSIC, Det Ny Teater.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✮✮✮✮✮✮

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘ ….. en sal fyldt med lutter kærlighed til spillerne på scenen og ægte The Sound of Music-loyalitet …..’

– Githa Schultz, KULTURINFORMATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmmusicalen THE SOUND OF MUSIC fra 1965 kan i år fejre 60 års jubilæum, og vandt dengang 5 Oscars. Inden filmatiseringen i 1965 blev forestillingen opført på Broadway med premiere i 1959, og vandt 8 Tony Awards herunder priserne for bedste musical, bedste manuskript og bedste musik. En sand vinder på scene og lærred, en klassiker der har skrevet sig ind i film- og musikhistorien.

 

Det er tredje gang at THE SOUND OF MUSIC opføres på Det Ny Teater. Den opføres i den originale version af manuskriptet, men med ny iscenesættelse og et nyt cast, alt sammen oversat til dansk.

Den autentiske von Trapp familie

THE SOUND OF MUSIC er først og fremmest inspireret af Maria Augusta Trapps erindringsbog ’The Story of The Trapp Family Singers’ fra 1949.

 

En autentisk fortælling fra Østrig om den unge novice Maria Rainer, som skifter nonnelivet ud med en tilværelse som guvernante for flådekaptajn- og enkemand Georg von Trapps syv børn, der er opdraget med benhård militær disciplin af deres far.

 

Maria vinder efterhånden børnenes tillid og gradvist faderens hjerte. En forestilling der er indbegrebet af livsglæde, stærke familiebånd, og en spændende og dramatisk beretning om den kompromisløse flådekaptajn von Trapp, som nægter at tilpasse sig og samarbejde med nazisterne, og i stedet flygter fra landet sammen med sin familie, da tyskerne marcherer ind i Østrig i 1938.

THE SOUND OF MUSIC – Lyden af lykke på Det Nye Teater

Da tæppet går på Det Ny Teater på premieredatoen d. 6. februar 2025, forventer man Rodgers velkendte præludium fra filmen.

 

Men vi begynder i klostret med lyden af klokker med Louise Fribo i rollen som abbedissen. Der har man allerede lyst til at bidrage med kæmpe bifald og gåsehud, efter blot to minutter af Fribos formidable vokalpræstation, toppet med englelyde af harmonier fra øvrige sangere i det nonnekor.

 

Fribo er en kendt skikkelse både i Danmark og udlandet i opera- og musical sammenhænge, Reumert-pris modtager blandt andet, og har sunget ved Salzburgfestivalen i Mozart operaen Il Sogno di Scipione.

 

Skuespillerinden og sangerinden Isabel Schwartzbach spiller rollen som Maria Rainer, og leverer en dejlig frisk og mere realistisk udgave af Julie Andrews, med en meget smuk vokal.

 

Peter Plaugborg er både Robert og Reumert-prismodtager, en alsidig skuespiller med mange facetter, et intenst blik og et særdeles godt valg til rollen som den autoritære kaptajn von Trapp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Det Ny Teater: THE SOUND OF MUSIC

THE SOUND OF MUSIC, – Det Nye Teater. Isabel Schwartzbach som Maria Rainer og Peter Plaugborg som kaptajn Georg von Trapp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kostumerne kreeret af Paul Farnsworth er farvestrålende, og man kommer direkte i Dirndl stemning, og vil gerne have en tyrolerkjole, nu!

 

Da filmen havde premiere i 1965, protesterede østrigerne imod filmskabernes frie tolkning af kostumerne, der ikke afspejlede den traditionelle stil. Mon ikke østrigerne ville være mildere stemt overfor Farnsworths mange flotte kostumeresultater i forestillingen.

 

Scenografien står Farnsworth også for, den er ganske enkel kunstnerisk flot og komplimenterer helhedsindtrykket. Et roterende scenegulv sørger for glidende overgange ved sceneskift. Kulisser og omgivelser er nærmest tredimensionale med nogle ret iøjnefaldende beplantninger og træer, hængende ned fra loftet, der fremelsker alpestemningen, så man nærmest glemmer, at man sidder i en teatersal på Vesterbro.

 

De medvirkende børn-og teenagere er ret dygtige til både at synge og spille roller, det bliver aldrig for sukkersødt eller for unaturligt. Ann Hjort i rollen som fru Schmidt, kunne man godt ønske sig som ledende husholderske i sit imaginære palæ ved Salzburg.

 

Kim Hammelsvang gør en ret morsom Max Detweiler, selvom han får sneget et enkelt ’sgu’ ind i en sætning, der kunne hive én ud af illusionen og tilbage til virkeligheden.

 

Det er måske lidt hysterisk filmrytteri fra en hardcore THE SOUND OF MUSIC filmfan- og anmelder, som lægger mærke til et ’sgu’.

 

Når man har set filmen minimum 30 gange gennem årtier, fået den ind med modermælken, fik THE SOUND OF MUSIC – LP’en som 10-årig, har den endnu og kan derfor alle sange by heart, lægger man også mærke til, at sangen ’I have Confidence’ er udeladt. På den anden side skal publikum indstille sig på, at Det Ny Teater følger originalmanuskriptet og teaterversionen, og der findes sangen heller ikke.

 

Virkemidler med lys og lyd omfavner salen både blidt med fuglekvidder, men også med tordenbrag, så man lige forlader sin lykkelige THE SOUND OF MUSIC-puppe et kort øjeblik.

 

Da Østrig bliver invaderet, vises originalfilm med fly og støvletramp på et nærmest transparent lærred, der også fungerer som alpekulisse. Alpelandskabets horisont i det fjerne blinker med fine stjerner om natten eller purpurfarvet, når dagen gryr. Kulisserne er nærmest levende.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Det Ny Teater: THE SOUND OF MUSIC

Fotograf Camilla Winther. THE SOUND OF MUSIC, Det Ny Teater.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rød løber og ægte nonner

Selvom salen vrimlede med kendisser, rød løber og blændende fotoflash, var mit fokus i salens ventemørke, direkte tunet ind på to nonner blandt publikum, der viste sig at være ægte.

 

Den meget søde og både milde og lattermilde priorinde søster Benedikte, som ovenikøbet læser Kulturinformation, som er benediktinerinde på Sankt Lioba Kloster på Frederiksberg, blev kontaktet af Det Ny Teaters direktør, som spurgte om hun kunne komme ind og hjælpe med at kaste lys over, hvad nonner er for nogle størrelser, og hvordan man udøver sin nonnegerning. Teaterdirektøren ønskede nemlig ikke, at forestillingen skulle blive en karikatur af klosterlivet.

 

Søster Benedikte har også bidraget med fortællingen om von Trapp familien, der var på ferie i Danmark i 1939 i Assens. Præsten som fulgte von Trapp familien, kendte den katolske sognepræst i Assens, så på den måde kom det møde og ophold i stand.

 

Når abbedissen og øvrige nonnekor i Det Ny Teaters opsætning, gør korsets tegn eller hvad som helst i nonneregi, gør de det rigtigt. Og man kan kun glæde sig over den detaljerigdom hentet hos klostrets nonneekspert på Frederiksberg, der er tænkt med ind i forestillingen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Githa Schultz

Foto Githa Schultz. THE SOUND OF MUSIC, Det Ny Teater. Priorinde søster Benedikte af Sankt Lioba Kloster på Frederiksberg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Virkelighedsflugt, der gør godt

Til trods for filmens verdenssucces, der ikke er aftaget med tiden, var de første anmeldelser i 1965 fra førende aviser og magasiner på den amerikanske østkyst, ikke lutter anmelderlagkage. Filmen blev både omtalt som romantisk nonsens, sentimentalitet, hygge-kitsch, klistret og klæbrig sukker overtrukket med løgne, som folk æder råt.

 

På den amerikanske vestkyst derimod, kunne man læse den ene pragtanmeldelse efter den anden. Her skrev Philip K. Scheuer fra Los Angeles Times blandt andet i sin anmeldelse: Tre timers visuel og vokal genialitet.

 

Der var to lande dengang, som ikke var begejstrede for filmen THE SOUND OF MUSIC, Østrig og Tyskland. I Tyskland var det især filmens Nazi-tema, der var upopulært.

 

Når historier overlever og resonerer med generationer gennem årtier, skyldes det ikke kun deres stærke fortællinger, men også fordi historien gentager sig.

 

Fortællingen om von Trapp familien er i den grad relevant anno 2025, hvor diktatorer stadig gør territoriale krav på en krigerisk og udemokratisk måde, der sender folk på flugt.

 

Med THE SOUND OF MUSIC tilbyder Det Ny Teater en pragtforestilling på små tre timers virkelighedsflugt, omgivet af lutter skønhed.

 

En æstetisk flot produktion med 50 medvirkende af sangere, dansere, musikere og skuespillere, som tryllebinder publikum med Hammersteins poetiske lyrik vellykket oversat til dansk, og med Rodgers udødelige toner i et flot arrangement fra orkestergraven, under ledelse af Per Engström.

 

En virkelighedsflugt der gør godt langt ind i sjælen med stående bragende bifald, og en sal fyldt med lutter kærlighed til spillerne på scenen og ægte The Sound of Music-loyalitet.

 

Det Ny Teater oplyser, at der allerede på premieredagen er solgt 45.000 billetter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Githa Schultz

Fotograf Camilla Winther. THE SOUND OF MUSIC, Det Ny Teater.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THE SOUND OF MUSIC
Musik og sangtekster: Richard Rodgers og Oscar Hammerstein II
Manuskript: Howard Lindsay og Russel Crouse
Iscenesættelse: Martin Lyngbo
Scenografi: Paul Farnsworth
Kapelmester: Per Engstrøm

 

 

Medvirkende
Maria Rainer – Isabel Schwartzbach
Kaptajn von Trapp – Peter Plaugborg
Abbedissen – Louise Fribo
Max Detweiler – Kim Hammelsvang
Elsa Schräder – Camille-Cathrine Rommedahl
Fru Schmidt – Ann Hjort
Franz – Mikkel Vadsholt
Herr Zeller – Søren Bech-Madsen
Baron von Eberfeld – Carl Christian Rasmussen
Rolf – Romeo Lundholm Dahl
Liesl von Trapp – Ronja Thusgaard-Madsen
Friedrich – August Elmer Lassenius, Kramp Laurits Hjertholm og Jens Julius Dons Christensen
Louisa – Juliane Elvers Bærentzen, Olivia Hesselgren og Uma McKee
Kurt – Elias Norman Lassenius Kramp, Valter Ekander Munch og David Dam Jexen
Brigitta – Fiona Marie Høyer, Clara Schmidt og Clara Schelling
Marta – Fiona Blond, Olivia Walker Hjort og Dagmar Celinder Norrbom
Gretl – Emma Nørgaard Hansen, Ane Petrea Frederiksen og Astrid Buhl Lokvig

 

I andre roller: Katrine Skovbo Jespersen, Emilie Hjul Sanderhoff, Tara Toya, Rikke Lillevang, Mira Balloli, Jenny Asterius Persson, Linda Arunee Olofsson, Tessa Kiilsholm, Bjarne Antonisen, Niklas Frandsen, Philip Lambæk Visholm, Mikkel Hoé Knudsen, Frederik Espenhain, James Leece.

 

Spilleperiode: 6. februar til 27. april 2025.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Githa Schultz

Foto Githa Schultz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Sound of Music præsenteres efter aftale med Concord Theatricals Ltd. På vegne af The Rodgers & Hammerstein Organization.

 

 

Det Ny Teater: THE SOUND OF MUSIC – se mere her

 

 

 

 

 

Det Ny Teater: THE SOUND OF MUSIC er en anmeldelse af Githa Schultz, KULTURINFORMATION

Se mere om Githa Schultz her Redaktion: Jesper Hillestrøm