Børneforestilling: PETER KANIN
Teater

Børneforestilling: PETER KANIN

Børneforestilling: PETER KANIN

 

 

 

Teater Next besøger Anemonen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Børneforestilling: PETER KANIN

Foto: Louise Nordbjerg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✮✮✮✮✮

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

' ……. vi følte os velkomne …. '

– Louise Frevert, KULTURINFORMATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter er en drillepind og lidt fræk. Han vil gerne tage hans tre små søskendes mad. Mopsy, Flopsy og Silkehale hører altid efter hvad morkanin siger, og det gør Peter ikke. Han ved godt, at han ikke må gå på opdagelse alene, men han gør det alligevel. Hans mor siger, at han ikke må gå ind i Hr. Suhrs have og spise hans gulerødder. Peter er på vej derhen, da han møder en stor ugle, der spørger om han vil pudse dens briller. Næ, siger Peter jeg har travlt.

 

Så løber han videre og et lille egern, som er helt alene i verden, bliver forskrækket da den ser Peter og taber alle sine nødder. Egernet beder Peter om at hjælpe det med at samle dem op, men det har Peter ikke tid til. Nu er han lige ved at være ved Hr. Suhrs have og en ræv kommer frem. ’Vil du åbne lågen for mig, hvis jeg hjælper dig op’? Appellerer ræven til ham. Han hjælper Peter over, men Peter spæner videre ind i haven. Ræven må se langt efter hønsene i Hr. Suhrs hønsehus.

 

Hr. Suhr får hurtigt øje på Peter. Han har gennemskuet ham med det samme. ’Vil du have en gulerod’? Ja tak, svarer Peter og han får ovenikøbet en mere. Hr. Suhr forklarer Peter, at han da ville være blevet ked af det, hvis Peter havde taget alle hans gulerødder. Nu kunne de jo bare dele dem.

 

Det er ved at blive mørkt og Peter kan ikke finde hjem. Egernet kommer. Peter hjælper det med at samle nødderne sammen. Egernet kan ikke finde vej for Peter, derfor får det fat på uglen, den er jo et natdyr og kan se i mørke. Nu vil Peter meget gerne pudse dens briller. Han kravler op på ryggen af den, og bliver fløjet hjem til sin familie.

En bedårende forestilling for børn

I min optik kan man ikke begynde for tidligt med at gå i teatret. Det viser sig da også, at børn gerne vil opleve og være med. Teater Next demonstrerer med denne lille forestilling deres formåen. Det er en bedårende forestilling, som godt måtte have varet 10 minutter mere.

 

Budskabet i fortællingen er selvfølgelig det primære. Peter Kanin forklarer børnene vigtigheden i at hjælpe hinanden, og glæden ved at dele med andre. Det er såre simpelt, alligevel kan det være vanskeligt at forklare børn. Til denne forestilling kunne alle børnene være med. De sad og kommenterede på hvad de så.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Børneforestilling: PETER KANIN

Foto: Louise Nordbjerg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Axel behøvede ikke rosiner

Forestillingen er særdeles velegnet for de små. Axel, 2 år, er vant til at komme i teatret, og han mister ikke koncentrationen. Hvis det ikke fænger ham, spørger han efter rosiner. Det skete ikke et sekund, hverken for ham eller de andre børn der var tilstede. Jeg ved så ikke om nogen af dem fik rosiner, jeg tvivler, for stemningen var meget intens.

 

At der er god musik i forestillingen øger kun niveauet. Det er melodisk, iørefaldende og rolig musik, som ikke er søvndyssende, skrevet af Christian Dahlberg. Lydeffekterne er tilpas. Hele stykket starter med fuglekvidder. Det vakte med det samme alles interesse. Scenograf Kirsten Brink har kreeret et vidunderligt og eventyrligt rum. Jeg drister mig til at kalde det magisk. De mange små skift med dyrene, dukkerne, foregår halvt dækket bag blomstrende markstykker. Jeg elsker, at børneteater også kan være for voksne, for det har en afsmittende effekt på børnene, at de kan mærke at vi voksne hygger os.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Louise Frevert

Den levende legende. Teateranmelder, Axel på 2½ år.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Axel sad musestille under hele forestillingen. Bagefter spurgte jeg ham om han kunne huske, hvad kaninen hed. Ja, sagde han, Peter, han løber. Det vil sige, at budskabet er gået ind. Absolut genialt teater for de helt små.

 

De to dukkeførere, både agerer, synger og spiller godt. De er søde og sympatiske. Vi følte os velkomne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Louise Frevert

Foto: Louise Nordbjerg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Børneforestilling: PETER KANIN. Forfatter: Beatrix Potter. Manuskript og instruktion: Christian Bergman. Scenografi: Kirsten Brink. Musik: Christian Dahlberg. Dukkemager: Poul Arne Kring. Lysdesign: Anders Leth Jensen. Medvirkende: Sara Line Møller Olsen og Christian Bergman. Produktion Teater Next.

 

Varighed: 30 minutter

 

 

Børneforestilling: PETER KANIN. Anemonen. Suhrsgade 4, 1125 København K. For børn fra 2 til 5 år. Forestillingen spiller frem til 9. november og kommer også rundt i landet.

 

 

 

 

 

 

 

Børneforestilling: PETER KANIN – besøg Anemonen her

 

 

 

 

 

 

Børneforestilling: PETER KANIN – se mere her

 

 

 

 

 

 

 

Børneforestilling: PETER KANIN er anmeldt af Louise Frevert, KULTURINFORMATION

Redaktion: Jesper Hillestrøm