MINUTMILLIONÆRER –
Gullaschbaroner, Børshajer og Champagnepiger

✮✮✮✮✮✮
' ……. kan med fornøjelse læses flere gange, for med alle de navne og begivenheder som er omtalt, kan man sagtens tåle at få det hele repeteret ….. '
– Louise Frevert, KULTURINFORMATION
Det er længe siden jeg har stiftet bekendtskab med en mere helhjertet historie, omhandlende en periode i danmarkshistorien, fyldt med så megen aktion som ’Gullaschtiden’ og de brølende tyvere. Poul Duedahl fortæller af karsken bælg om denne exceptionelle epoke i historien. Vi er med fra begyndelsen og følger opblomstringen i en periode, som set i bakspejlet, virker nærmest usandsynlig.
Men den har eksisteret, og sikkert langt mere flamboyant og overdådig end vi kan forestille os. Jeg erkender blankt, at jeg godt kunne have tænkt mig at have været med, bare et par aftener, til de helt fabelagtige og uhyrlige festligheder. Men så er det en endnu større nydelse at kunne sidde stille og roligt og fornemme historiens vingesus, eller skal vi ikke hellere kalde det, orkanagtige bølger.
Lige før Første Verdenskrig
Det hele startede lige inden Første Verdenskrig. Mange vejrede morgenluft for at kunne tjene penge på andre menneskers ulykke, hvad enhver krig er. Første Verdenskrig buldrede derudaf, med start i 1914, og soldaterne havde brug for mad. Entreprenante forretningsfolk, fandt på at fabrikere konserves og det var millioner af tons, der blev sendt afsted til fronten. Bare efter et år blev indholdet mere og mere dubiøst og så uæstetisk, at fødevarestyrelsen ved stikprøvekontroller, ja, der fandtes faktisk en sådan dengang, kontrollerede indholdet. De henstillede til at dåsernes indhold skulle forbedres, men det blev det ikke. Tværtimod blev man mere og mere kreativ og konservesdåsernes indehold var ofte råddent og fordærvet.
Fabrikanterne holdt sig ikke tilbage. Der blev også etableret dåsefabrikation i mere uortodokse omgivelser, såsom sko- og farvefabrikker. Man prøvede sågar at leje Tivolis Koncertsal til fabrikation, men den gik trods alt ikke. Alle prøvede at slå sig på denne forretning. Det var nemme og hurtigt tjente penge, kontrollen var næsten ikke eksisterende og markedet var ikke til at mætte. Hvis dagens kriminelle synes de er smarte, er det intet imod gullaschtidens foretagsomme bedragere. Der var ingen grænser. Alt har været muligt.
Selvfølgelig var der en pris for den syndflod af overflod, der så dagens lys i kølvandet på Første Verdenskrig. Skattesvindlerne havde store dage, ingen ville betale skat, der blev snydt og bedraget. Intet hang sammen og de fattige blev mere og mere fattige. Desuden var fødevaremanglen enorm.
Elleve afsnit
Bogen er delt op i elleve afsnit omhandlende alt fra gullaschbaroner, flæskeprinser, natsværmere, snyltere, spioner, fallenter, ja, listen er ubarmhjertig lang. Poul Duedahl har givet hvert afsnit sit eget tema. Tag dog ikke fejl af, at forfatteren heldigvis har svært ved at holde sig på en ensporet vej, og bevæger sig ud på alle mulige og umulige sideveje. I hvert afsnit. Det gør teksten spændende og medrivende, og du har hele tiden lyst til at læse videre. Simpelthen fordi man overhovedet ikke kan forestille sig, hvordan disse mennesker er sluppet afsted med det. Nu skal dertil tilføjes, at det trods alt ikke var alle forretningsdrivende og aktiehandlere, som var lige flossede i kanten. Der var mange retlinede mennesker og de fleste af dem, overlevede med deres stabile og gode forretninger.
Mange penge og (gode) manerer – festen slutter
Allerede det andet år inde i krigen i 1915, blev grundloven af 1849 revideret. Kvinder og tjenestefolk fik valgret, her kan man i virkelig tale om et repræsentativt demokrati. Mange ting blev vendt på hovedet. Samtidig blev der sat et skel mellem ’nye’ og ’gamle’ penge. Den ’gamle’ overklasse var pikeret over de ’nyriges’ plebejiske opførsel. For med mange penge er det ikke en selvfølge, at de gode manerer og den korrekte dannelse og opdragelse følger med.
Ikke alene var der et dagligt overforbrug af restaurationsbesøg, køb af dyrt pelsværk og indkøb af smykker, boligmassen begyndte at eksplodere. Efterhånden var der ikke længere plads i byen og man kiggede sig om efter attraktive områder. I løbet af nogle år blev hele kystvejen mod Helsingør, overklistret af monstrøse villaer. Den ene gullaschbaron efter den anden prøvede at overgå hinanden. Der er også ret pudsigt beskrevet hvordan man stod på tæerne af hinanden for at komme til at eje så meget jord som muligt, for at kunne bygge ejendomme. Samtidigt med at man overbød hinanden med eksorbitante beløb.
Da krigen sluttede, kom der en naturlig afmatning, men det lagde ikke alle mærke til. De nyrige fortsatte hæmningsløst med at solde og var med til at gøre efterkrigsårene festlige i de ’brølende tyvere’. Der kom flere biler og fart over feltet. Folk blev endnu mere løsslupne og kjolerne kom højere op på benene. Men alt har som bekendt en ende og det havde bankkonti og pengekasser også. Mange begik selvmord, fordi gælden og skammen blev uoverskuelig. Adskillige hustruer blev overladt til det bare ingenting. Festen stoppede i bogstaveligste forstand fra den ene dag til den anden.
Et rigt værk – på mange områder
Poul Duedahl har gjort et eminent researcharbejde. Intet er overladt til tilfældighederne. Alt er nøje dokumenteret. Bogen er rigt illustreret med fotografier fra alle mulige situationer og steder. Som forfatteren nævner, er der desværre en del materiale gået tabt, for mange ønskede ikke at gemme på deres suspekte regnskaber, notater eller andet, der kunne komme til at kompromittere syndernes gerninger. Duedahl fortæller alligevel livagtigt om alle eskapaderne og med de sigende billeder, bliver der ikke overladt noget til fantasien.
Bogen er omfattende og kan med fornøjelse læses flere gange, for med alle de navne og begivenheder som er omtalt, kan man sagtens tåle at få det hele repeteret. Tiden taler sit eget sprog og viser blot, at det var ’foretagsomme’ personager der var på banen. Hvis ikke det ene lykkedes, var der altid en åbning for en anden givtig forretning. Det er spændende læsning og igen kan vi konstatere, at virkeligheden overgår fantasien.
Forfatteren
Poul Duedahl (f. 1973), er professor i historie ved Aalborg Universitet. Han har udgivet mange anmelderroste bøger bl.a. Forbrydelsens ansigt, Nattens gerninger, Velkommen på bagsiden og Afvigernes ø. Fremragende tv-udsendelser er også blevet skabt bl.a: Nyrup – søn af en udstødt
MINUTMILLIONÆRER – Gullaschbaroner, Børshajer og Champagnepiger. Forfatter Poul Duedahl. Udgivet på Gads Forlag.
MINUTMILLIONÆRER – Gullaschbaroner, Børshajer og Champagnepiger – se mere her
MINUTMILLIONÆRER – Gullaschbaroner, Børshajer og Champagnepiger anmeldt af Louise Frevert, KULTURINFORMATION
Redaktion: Jesper Hillestrøm
