AKTUELT

Nekrolog: Gene Hackman

Nekrolog: Gene Hackman

 

 

 

 

 

 

Nekrolog: Gene Hackman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ‘ …. vi kommer til at savne Gene Hackmans lune smil på det store lærred …….’

– Niels Frid-Nielsen, KULTURINFORMATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Han skulle egentlig have været journalist eller tv-producer. Det var i hvert fald det, han studerede på universitetet i Illinois. Her var han havnet, efter at have meldt sig til marinen som kun 16-årig.

 

Gene Hackman (1930-2025) var fyldt 30, før han begyndte at uddanne sig til skuespiller. Det skete på skuespillerskolen i bydelen Pasadena i Los Angeles, hvor han ifølge Hollywoods uofficielle historie fik at vide, at var der to studerende, der aldrig ville få succes, var det ham og Dustin Hoffman!

 

Resten er historie. Begge vandt to Oscarstatuetter som bedste skuespillere (den ene af Hackmans Oscar-statuetter var for en birolle, men lad det nu være).

 

Gene Hackman arbejdede sig ind i skuespillerfaget på de små teatre i sidegaderne til Broadway på Manhattan i begyndelsen af 1960’erne. I midten af årtiet begynder filmbyen Hollywood så at opdage ham. I Bonnie og Clyde (1967) spiller han Clydes bror. Indsatsen fører til en nominering for bedste birolle ved Oscar-showet, men der kommer til at gå endnu fem år, før han får det helt store gennembrud som detektiv Popeye i The French Connection (1972). For Popeye vinder han sin første Oscar som bedste mandlige skuespiller.

 

Og så går det derudaf med Bid tænderne sammen (1975), Frankenstein Junior (1974) og Superman (1978). Det går over stok og sten med Ekstreme metoder (1996), Fjenden i dybet (1995) og De nådesløse (1992), der giver Hackman den anden Oscar for bedste birolle.

 

 

 

 

 

 

 

Nekrolog: Gene Hackman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Een man kunne stole på

Gene Hackman var en skuespiller, der undgik de glamourøse helteroller. Han spillede hellere den helt almindelige fyr henne om hjørnet, den hyggelige onkel, man kunne få en god snak med og som man kunne stole på.

 

Man kunne i hvert fald stole på Hackmans solide skuespil. Han spillede med i snesevis af film, mange af dem er glemte i dag, men hans gedigne skuespil svigtede ikke. Og i filmens verden blev han en stor stjerne ved at insistere på at spille den lille, beskedne mand. “Hvis jeg bliver en stjerne, mister jeg kontakten med den helt almindelige fyr, jeg er bedst til at spille”, har Gene Hackman sagt om sit håndværk. Han minder også om sin baggrund på teaterskolen og de små teatre i New York. “Jeg lærte at spille skuespil, ikke at blive en stjerne. Jeg uddannede mig til at spille roller, ikke til at håndtere berømmelse, agenter og sladderpressen”.

 

Gene Hackman var en fin fyr. Han forlod denne verden i en alder af 95. Det burde ikke komme bag på nogen, når man går bort i den alder, men Hollywood bliver lidt mindre hjertevarm uden ham. Vi kommer til at savne hans lune smil på det store lærred.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nekrolog: Gene Hackman

Aflytningen (1974)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nekrolog: Gene Hackman – se mere om skuespilleren her

 

 

Se klip her fra Mississippi Burning (1988), & ‘DID YOU SMILE THE SAME STUPID SMILE???

 

 

 

 

 

Nekrolog: Gene Hackman er skrevet af Niels Frid-Nielsen, KULTURINFORMATION

Redaktion: Jesper Hillestrøm