Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2
Film

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2

 

 

 

Action- og spændingsfilm for hele familien

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2

© Disney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✮✮✮✮✮

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

' …… filmen er underholdende og beskriver samfundet som det er, sammensat og komplekst …… '

– Louise Frevert, KULTURINFORMATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efter ni år er ZOOTROPOLIS tilbage. ZOOTROPOLIS 2 fortsætter mere eller mindre hvor ZOOTROPOLIS 1 sluttede. I den første ZOOTROPOLIS møder vi Judy Hopps, en lille ivrig kanin. Judy er den første kanin ansat ved politiet i storbyen Zootropolis. Hendes arbejde består i at udskrive parkeringsbøder, men Judy beslutter sig for at bevise, at hun kan meget mere end det. Sammen med en snu og charmerende svindlerræv, Nick Wilde, undersøger de en sag om forsvundne dyr.

 

De opdager at en magtfuld skurk forsøger at skabe frygt og splittelse i byen. Judy og Nick bliver et stærkt makkerpar. De afslører sandheden og redder Zootropolis. Filmen har lune, vid og tempo, kombineret med en fortælling om fordomme og frygt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2

© Disney

 

 

 

 

 

 

 

 

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2

© Disney

 

 

 

 

 

 

 

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2

© Disney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOOTROPOLIS 2

Det er igen makkerparret kaninen Judy og ræven Nick, som kommer på sporet af en usædvanlig sag, som ikke bliver helt enkel at håndtere.

 

I den pulserende dyremetropol ser alt ud til at ånde fred og idyl. Alle dyr lever sammen i fordragelighed, på trods af deres forskellighed. Under andre omstændigheder ville det ikke kunne lade sig gøre at dyr, som normalt ville æde hinanden, bor i samme by og eksisterer i fuldendt fordragelighed. Det er hovedbudskabet i filmen, at vi skal være tolerante og acceptere hinandens særpræg, divergenser og mangfoldighed, uden at det kommer til konfrontationer.

Slangen i paradis

Lige indtil der kommer en slange ind i paradiset, i bogstaveligste forstand. Judy finder et stykke hud fra et mystisk og meget langt dyr, det viser sig netop at være en slange. Da den dukker op i byen, bliver det etablerede liv forstyrret, og der opstår ballade mellem de mange grupper af dyr.

 

De to betjente, Judy og Nick, får hurtigt travlt og kommer til at stå over for deres hidtil største udfordring. Det viser sig, at det mystiske lange dyr er Gary De Snake. Han er ikke kommet til byen for at skabe kaos, derimod vil han have en 100 år gammel bog tilbage. I den er beskrevet hvordan alle dengang boede sammen, også krybdyrene. De var en del af samfundsstrukturen, indtil onde kræfter tvang dem væk.

 

Snart bliver Judy og Nick kastet ind i et nyt og snørklet mysterium. De finder ingen forståelse i egne rækker, tværtimod bliver de massivt modarbejdet af deres chef og kolleger. For at løse sagen bevæger de sig undercover ind i nye, ukendte og overraskende kvarterer af Zootropolis, hvor deres venskab og samarbejde bliver sat på prøve som aldrig før. De ser steder de ikke vidste eksisterede og som ligger milevidt fra deres normale verdensforståelse. Uden at være klar over det, bliver deres tillid til hinanden sat på prøve på flere måder. De afsøger nye grænser og bliver nødt til at tage stilling til, om deres venskab og samarbejde kan holde til dette pres.

 

Filmen kommer rundt om mange spørgsmål indeholdende berøringsangst overfor tilhørsforhold, identitet, inklusion og frygt for ’de andre’ og ’det anderledes’. Specielt den måde hvorpå samfundet behandler dem, som er ’udenfor’. Ja, vi kommer vidt omkring i denne film.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmkritik

© Disney

 

 

 

 

 

 

Filmkritik

© Disney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmkritik

© Disney

 

 

 

 

 

 

 

 

Mange lag, også for børn

Jeg havde KULTURINFORMATIONs junioranmelder, Winston, med ind og se filmen, og jeg tror ikke han helt blev bevidst om de mere dybere lag i den. Det gør heller ikke noget, for budskabet var klart nok, og Winston forstod udmærket en helt central ting: At man skal opføre sig ordentligt over for andre, at det er rigtig skidt at snyde og at man skal hjælpe hinanden. Winston synes filmen var god og underholdende.

 

Det er en film med action og temaerne rækker meget længere ud end til, at det også er en slags krimi. Selvom det er. Børnene vil opfatte den som en spændings-og actionfilm. Der er bil race så det batter, uden det er for meget af det gode. ZOOTROPOLIS 2 har det hele, også humor.

 

ZOOTROPOLIS 2 er underholdende og beskriver samfundet som det er, sammensat og komplekst. Dyrene er helt vidunderlige typer, vi kan nikke genkendende til fra gadebilledet. Jeg må nok tilstå, at jeg ikke helt blev klar over hvem der morede sig mest, Winston eller mig.

 

Musikken er strålende. Filmens score er komponeret af Michael Giacchino. Der er også en original sang med titlen Zoo, som er skrevet af Shakira sammen med Ed Sheeran og Blake Slatkin.

 

Og jeg kan ligeså godt afsløre først som sidst, at der bliver lagt op til en ZOOTROPOLIS 3, men tiden må vise om der kommer en og om der skal gå ni år.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Action- og spændingsfilm for hele familien

© Disney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danske stemmer: Judy Hopps: Özlem Saglanmak, Nick Wilde: Jens Jacob Tychsen, Mayor Brian Indånder: Jesper Lohmann, Zebros: Hav & Kamal, Gary De'Snake: Allan Olsen, Pawbert Lynxley: Jens Sætter-Lassen, Milton Lynxley: Hans Henrik Voetmann, Nibbles Maplestick: Anne Vester Høyer, Fuzzby: Anna Neye, Cattrick Lynxley: Benjamin Hasselflug, Kitty Lynxley: Molly Egelind, Detective Truffler: Benjamin Boe Rasmussen, Captain Hoggbottom: Ditte Hansen, Higgins (M): Christian Bonde, Bloats (F).: Maria Fantino, Jesús: Anders Hove, Little Judith: Anna Mucnh, Russ the Walrus: Josef Aarkosv, Chèvre & Bûcheron: Peter Zhelder & Al Agami, Paul Moledebrandt: Benjamin Kitter, Grandma Hopps: Bodil Jørgensen, Anti-Venom Pen Speaker: TBC, Wolf Newscaster: Abdel Mahmoud, Koala Ticket Taker: Sebastian Klein, Frau & Herr Goats: Rasmus Botoft, Antony: Ole Boisen, Iguana Bartender: Umut Sakarya.

 

Genre: Familiefilm-komediefilm-eventyrfilm-buddy cop film. Instrueret af Byron Howard-Jared Bush. Manuskript: Jared Bush. Musik: Michael Giacchino. Produceret af Yvett Merino Flores. Distributør: Buena Vista Distribution.

 

 

 

 

 

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2 – se trailer her

 

 

 

 

 

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2 – se mere her

 

 

 

 

 

 

Animationsfilm: ZOOTROPOLIS 2 er filmkritik af Louise Frevert, KULTURINFORMATION

Redaktion: Jesper Hillestrøm