Gammel Strand: Sommerudstilling 2026
Generationer mødes på Gammel Strand
Benedikte Bjerre – CAPITAL
Ursula Munch-Petersen – Lyst

Benedikte Bjerre, Lisa’s Chickens (Farm Life), 2016 / 2025. Courtesy kunstneren og palace enterprise. Foto: Peter Bjerke
✮✮✮✮
' …… med lidt held bliver der trængsel på Gammel Strand hen over sommeren ….. '
– Niels Frid-Nielsen, KULTURINFORMATION
Hvor mange kameler skal vi sluge i kapitalen, klimaet og udviklingens navn? Benedikte Bjerre (f. 1987) møder os med kameler i farvelagt glasfiber i noget nær naturlig størrelse på hendes hidtil største soloudstilling i Danmark. Hendes værker er repræsenteret på kunstmuseer fra Horsens til SMK, men her er hun for fuld udblæsning på to etager i Gammel Strand.
CAPITAL
Kamelerne er hovedattraktionen, men guldmønter spredt ud over gulvet giver udstillingen navn. Et sted mellem popkunst og minimalisme står kamelerne der og fanger vores blik, glor på os, spektakulært fascinerende, men også som symboltyngede dyr, udpint, udstillet og udnyttet i vores evige jagt på nye ting, vi kan forbruge.
De er labre og lækre, men også undergangstruede. Det kan måske lyde lige lovligt bastant, men Bjerre arbejder konceptuelt og humoristisk. Med skulpturer og fotos forvandler hun discountbrød til bronze, chokolade indpakkes i guld, og æg, høns og håndvaske skaber en forunderlig verden af både eventyr og samfundskritik.

Benedikte Bjerre, Starry Night, 2023. Courtesy kunstneren og palace enterprise. Foto: Jan Søndergaard
CAPITAL kalder hun udstillingen (og værket med guldmønterne på gulvet), og det betyder jo både hovedstad og penge på engelsk. Og Bjerres udstilling handler om subtile, symbolske kapitaler. Eller mere overordnet: om ressourcer, udvikling og magtbalancer.
Men det foregår alt sammen inden i Bjerres finurlige, umiddelbart fascinerende figurer, for det der møder én, er bare superlækkert – om end forfaldet lurer ude i mørket i håndvasken bagved de smukke, oplyste udstillingsrum.
Lyst
Ursula Munch-Petersen (1937-2025) indtager tredje sal med Lyst. Og hvilken frodighed! Hendes elskede arbejder i ler fylder rummene med en umiddelbar livsglæde og kunstfærdighed, der får én til at ærgre sig over, at hun ikke selv nåede at opleve disse prægtige rum.
Her er arbejder i ler og glasur med hendes noter påtegnet. Her er elskede stel, som mange nyder til hverdag derhjemme, og så er der hendes hyldest til livet i al dets mangfoldighed, fra mælkebøtten til tidernes skiften fra antik til i dag. Hvis nogen er i tvivl om at arbejde i ler, kan være mere end håndværk, får vi svaret her. Vi oplever nemlig kunstneren bag keramikeren i fuldt flor på livet løs.
Det er pragtfuldt at vade rundt i myreflittige Ursula Munch-Petersens proppede rum på Gammel Strand, og min eneste anke mod udstillingen er såmænd, at der ikke er mange, mange flere værker af Ursula Munch-Petersen – og sådan set også af Benedikte Bjerre.

Ursula Munch-Petersen, Den første kop, 2017. Bornholms Kunstmuseum. Foto: Jan Søndergaard

Ursula Munch-Petersen, Ursula kande (1991-). Foto: Jan Søndergaard
Generationer mødes på Gammel Strand
Der er tale om et generationsmøde over tre etager. Begge kunstnere kredser om spørgsmål som: Hvad er det for et liv, vi lever? Hvordan vil vi gerne have det? Og hvor langt er der til et mere grønt, fælles og nærværende liv?
Det er som om Bjerre og Munch fremkalder hinanden i al deres forskellighed. Bjerre er barn af en overkapitaliseret verden, hvor alt er varer og forbrug, og hvor man må spørge sig selv, om kunsten er et frirum, varegjort som den er?
Omvendt minder Munch-Petersen os om, at selv om verden ikke har brug for flere varer, så er det stadig herligt, at man kan skabe skønhed med sine egne hænder og en klump ler.
Bjerre og Munch-Petersen viser hver sin side af verden, men de deler drømmen om en anden og bedre verden.
Med lidt held bliver der trængsel på Gammel Strand hen over sommeren.

Ursula Munch-Petersen, Stor Mælkebøtte, 2023. Foto: Ole Akhøj
Gammel Strand: Sommerudstilling 2026. Benedikte Bjerre: CAPITAL. Ursula Munch-Petersen: Lyst. Kurator: Mai Dengsøe. Gammel Strand 48, 1202 København K. Til og med 30. august 2026.
Gammel Strand: Sommerudstilling 2026 – se mere her
Gammel Strand: Sommerudstilling 2026. Coverfoto: Benedikte Bjerre, A Camel in Schwamendingen, 2018. Commissioned by Art in Public Spaces in Zürich. Courtesy of the artist and palace enterprise
Gammel Strand: Sommerudstilling 2026 er en anmeldelse af journalist Niels Frid-Nielsen, KULTURINFORMATION
Redaktion: Jesper Hillestrøm

