Anmeldelse: JENS JUEL – EN EUROPÆISK MESTER
✮✮✮✮✮✮
' ….. en mester i, at få sine modeller til at fremstå sympatiske, menneskelige og livagtige …..'
– Louise Frevert, KULTURINFORMATION
Jens Juel, 1745-1802, er en af Danmarks mest kendte malere, ingen tvivl om det, men det han er mest berømt for, er hans landskabsmalerier. Han var, hvad man kan kalde, en fremsynet og moderne kunstner som malede ’guldalderbilleder’, før de blev kaldt dette og kendte i perioden kaldet ’guldalderen’. Han var forud for sin tid. Underligt nok har man mest koncentreret sig om denne side af hans kunstneriske virke og ikke portrætterne.
Denne formidable Coffee table book, JENS JUEL – EN EUROPÆISK MESTER, er netop centreret om Juels portrætkunst. Jens Juel var sin tids mest populære portrætmaler. Hans klientel var fra de øverste samfundslag og så at sige, skulle alle have malet et portræt, hvor de var blevet foreviget af Jens Juel. Juels atelier var, som beskrevet i bogen, et slags datidens ’Billed Bladet’, hvor folk der var noget ved musikken, eller som ønskede at være det, eller troede de var det, kunne sladre om hinandens kontrafejer. Et sted man sås og blev set. Intet har åbenbart forandret sig siden 1700-tallet!
Thyge Christian Fønss-Lundberg og Anna Schram Vejlby har skabt en meget smuk bog. Juels billeder kommer til sin ret og står knivskarpt og tydeligt. Ikke alene får vi kendskab til Jens Juels liv og levned, sidegevinsten er et grundigt indblik i hans samtid og dennes store malere, deres bevæggrunde og historie.
Oplysningstiden
Jens Juel bliver født i en periode med nytænkning: Oplysningstiden. En tid hvor man satte spørgsmålstegn ved autoriterne og deres magt. Oplysningstiden er begyndelsen på den moderne tid, hvor et samfund har ytringsfrihed, tolerance, erkendelse af videnskaben, vigtigheden af børns leg og ligeværd som individer og meget mere. Vi var i en tid med mere luft og højt til loftet.
Maleren blev født på Fyn og uddannet På Det Kongelige Danske Kunstakademi. Han forlod Danmark i otte år og arbejdede internationalt i Rom, Paris, Hamborg, Dresden og Genéve, hvor han boede et par år og blev et stort navn.
På Jens Juels tid ’lånte’ man ofte fra hinandens kunstværker, ophavs- og copyright var endnu ikke klart defineret. Juel har ikke plagieret motiver, men heller ikke været bleg for at lade sig inspirere af datidens kunstnere. Eftersom man på det tidspunkt ikke havde museer, var muligheden for at følge med på både den nationale og internationale kunstscene begrænset. Men Juel besøgte de internationale akademiers årlige udstillinger og blev opdateret på samtidskunsten. Fortidskunsten kunne man se på kongelige og adelige slotte, som havde store samlinger af italiensk og nederlandsk kunst. De kunne ofte besøges ved at stikke portneren lidt håndører. Juel lod sig inspirere af de elementer og dele, der passede til hans stil og æstetik, og som han vidste ville harmonere med hans københavnske kunders smag.
De mange værker
Juels værker tæller over 880, og hovedparten er portrætter. Antallet kan fordobles, hvis man lægger alle de egenhændige replikker eller værksteds kopier til. Juel var en produktiv kunstner. Til tider varierede han sine egne værker, ved at forandre et ansigtsudtryk, en klædedragt eller andet ikke påfaldende, men nok til at forandringen var synlig. Han var en mester i, at få sine modeller til at fremstå sympatiske, menneskelige og livagtige, ja, faktisk næsten fotografiske. Hans teknik var uovertruffen og specielt hans evne til at male hud, er ganske evident. Hans hud fremstår delikat som marcipan. Man har lyst til at røre ved den og ae børnene på deres bløde, røde æblekinder. Hans billeder vil stå som et fyrtårn i fremtiden, for en periode og kunstner, der kom til at præge eftertiden.
Selvom denne smukke bog har et par år på bagen, er den relevant i forbindelse med den stort anlagte udstilling på Kunstmuseum Brandts i Odense, og Jens Juel vil være evig aktuel. Læs Freverts anmeldelse af den aktuelle Jens Juel udstilling her
Det skal tilføjes, at den moderne forskning i Jens Juels kunst, tager udgangspunkt i Ellen Poulsens to binds værk fra 1991, over malerens samlede produktion. Ligeledes er intentionen bag denne bog, at den skal stå som et vidnesbyrd over Ellen Poulsens store plads i dansk kunstforskning generelt og i Jens Juel-forskningen i særdeleshed.
Anmeldelse: JENS JUEL – EN EUROPÆISK MESTER. Forfattere: Thyge Christian Fønss-Lundberg og Anna Schram Vejlby. Fotograf: Evan Frederiksen. Udgivet på forlaget Grønningen 1.
Anmeldelse: JENS JUEL – EN EUROPÆISK MESTER – se mere her
Anmeldelse: JENS JUEL – EN EUROPÆISK MESTER er anmeldt af Louise Frevert, KULTURINFORMATION
Redaktion: Jesper Hillestrøm