Niels Frid-Nielsen anmelder: Anders Thomas Jensen
– fra Blinkende lygter til Den sidste viking
En stor bog om en sær, skæv og ret genial fyr

✮✮✮
' …… et udstyrsstykke med seje farvefotos fra film og optagelser, velanbragte uddrag af manuskripter …. '
– Niels Frid-Nielsen, KULTURINFORMATION
Anders Thomas Jensen (f. 1972) er måske nok blevet voksen, velkendt og et veltjent brand i den danske filmbranche, der lige nu igen vader i masser af succes med Den sidste viking, men hans renommé bygger på en evig kærlighed til outsideren og tiltro til, at selv om kernefamilien måske er endt som et dysfunktionelt spilfægteri, kan man stadig finde nye familier og fællesskaber til erstatning for far, mor og børn.
Selv har Anders Thomas Jensen fundet sådanne fællesskaber i filmens verden, hvor han som manuskriptforfatter til snesevis af film har skabt sig en status som én der sætter barren højt, driftssikker, kvalitetsbevidst til mindste detalje, mester i skarpe replikker og grænsesøgende til det sidste.
Han har skrevet dogmefilmen Mifunes sidste sang (1999) til Søren Kragh-Jacobsen, I Kina spiser de hunde (1999) til Lasse Spang Olsen og Solkongen (2005) til Tomas Villum Jensen. Men mest kendt er han nok for de film, han har skrevet til Susanne Bier: Elsker dig for evigt (2002), Brødre (2004), Efter brylluppet (2006), Oscar-vinderen Hævnen (2010), Den skaldede frisør (2012) og En chance til (2014).
Sammen med Kim Fupz Aakeson har han i de sidste 30 år stået for et højt bundniveau, hvad angår manuskripter til dansk film.
Men det særlige ved Anders Thomas Jensen er, at han ikke bare nøjes med at skrive til – og af og til træde til som manuskriptdoktor, når kollegerne løber ind i udfordringer. Han skriver og instruerer også sine egne film; og i sine egne film går han ofte længere ud ad planken, end når han skriver for andre.
Han slog igennem med kortfilmen Valgaften (1998), der modtog en Oscar. Så kom syv spillefilm, der alle er blevet publikumssucceser med mellem 300 og 600.000 solgte billetter. Han instruerede Blinkende Lygter i 2000, De grønne slagtere i 2003, Adams æbler i 2005, Mænd og høns i 2015, Retfærdighedens ryttere i 2020 og Den sidste viking i 2025. Flere af filmene har allerede opnået kultstatus i ind- og udland, og de vises jævnligt på streaming og tv-stationer.
I løbet af sin karriere som instruktør har Anders Thomas, som han bare kaldes i filmbranchen, skabt en familie med landets mest populære og suveræne skuespillere som faste medvirkende. Jeg nævner i flæng: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Sofie Gråbøl, Ulrich Thomsen, Bodil Jørgensen, Nicolas Bro, Søren Malling og Lars Brygmann.
– fra Blinkende lygter til Den sidste viking
Der er altså mange gode grunde til, at de to garvede filmelskere, forfatteren Jacob Wendt Jensen og kritikeren Christian Monggaard har skrevet en mursten af en bog om Anders Thomas Jensen, der selv om han efterhånden er midaldrende, alligevel er dansk films vidunderbarn.
Og hele filmfamilien stiller op, fortæller anekdoter og deler tanker om arbejdet med Anders Thomas.
Susanne Bier erkender blankt, at hun ville forfalde til melodrama, hvis ikke Anders Thomas fjernede ethvert tilløb til forstillede følelser og tilføjede kant til hendes film.
Mads Mikkelsen har som skuespiller trofast fulgt Jensen hele vejen, og han ved om nogen, at selv om Anders Thomas Jensen er en drengerøv, der elsker vold og bomber på film, så er det nu en gang Jensens måde at fortælle om vores knudrede følelser på. "Han fortæller om de allerstørste ting i livet", siger Mikkelsen om Jensen. "Død og ulykke og liv og venskab og familie. Men han kan ikke tåle at sige det 1:1, så han pakker det ind i vanvid [..] Vi skal huske, at den poesi er kernen. Det overraskende humane hjerte."
Vi får masser af anekdoter om Anders Thomas Jensens ungdom som styrvolter og drukabe i den københavnske nat, men Sofie Gråbøl kommer nok tættest på den friske fyr med de mange, lange nætter på Jazzhouse i 1990'erne. "I løbet af fem minutter var han et naturligt midtpunkt i en kæmpe flok, fordi han var så morsom, hurtig og flabet. Da han ankom, var det vitterligt, som trådte der en rockstjerne ind. Han var en sjov blanding af fremme i skoene, storskrydende og charmerende – men samtidig også meget blufærdig og genert."
Skuespilleren Søren Malling nærmer sig også Anders Thomas Jensens særlige talent. "Der var en løssluppenhed og en galskab på én gang [..] Når man går ind i kernen af hans film, er det stort set det samme narrativ hver gang. Noget med familie, brødre og fædre, adskillelse, tosser, vi skal alle sammen være her [..] hver eneste gang er der noget dybere på spil", funderer Malling.
Og han har ret. For Jensens film handler jo om familie, om at høre til, men også om at finde sig selv, trods benægtelser og fortrængninger og fortræd. Og om outsidere der til syvende og sidst ikke er så forskellige fra os andre. Han har en fornemmelse for absurditeter, sort humor, og "haltende skæbner knækket af livet", som det lyder et sted. Hans film er fyldt med skæve figurer i outrerede universer. Bogens forfattere sammenligner ham flere steder med Erik Ballings Olsen-Banden, der også havde en forkærlighed for familier (men det har de fleste danske film faktisk).
Det internationale filmmagasin Empire skriver om Jensens "charmerende flok af elskelige tabere" og filmguruen Roger Ebert kalder ham "brutal, sørgelig, morsom og på en forbløffende måde hjertevarm".
Quentin Tarantino og Joel og Ethan Coen nævnes flere steder som Anders Thomas Jensens internationale forbilleder. Ligesom Tarantino har Jensen i øvrigt sin filmviden fra en ungdom som ekspedient i en videobutik.
Kvaliteten halter
Anders Thomas Jensen – fra Blinkende lygter til Den sidste viking er en bog, som vi manglede. Et udstyrsstykke med seje farvefotos fra film og optagelser, velanbragte uddrag af manuskripter, sammendrag af anmeldelser og storyboards, der fortæller meget om arbejdet med karakterer og miljø. Det er også fint, at man film for film fortæller, hvor mange der købte billet til den enkelte film.
På papiret ligner filmkenderen Christian Monggaard og den drevne forfatter Jacob Wendt Jensen et dreamteam, der er som skabt til at skrive denne bog, som vi nok var mange, der ikke vidste, at vi savnede.
Men bogen er præget af for meget småsnak, anekdoter fra campingvognen og indforstået branchesnak. Interviewene stopper, hver gang de nærmer sig noget spændende, og man kommer ikke helt tæt på den kunstneriske nerve i Anders Thomas Jensens værk i den 336 sider store bog. Interviewene mangler simpelthen kvalitet, ligesom bogen kunne have tålt endnu en gennemskrivning og en mere grundig korrektur.
Anders Thomas Jensen fremkaldes ikke som kunstner. Det er ærgerligt, for det er vitterligt en række fine folk, der stiller sig til rådighed for bogen.
Trods mangler er bogen om Anders Thomas Jensen et værk, som enhver elsker af dansk film vil elske at sluge, som var det slik!
Jacob Wendt Jensen og Christian Monggaard: Anders Thomas Jensen – Fra Blinkende lygter til Den sidste Viking. 336 sider. Rigt illustreret. Forlag: Helmin Publishing
Niels Frid-Nielsen anmelder: Anders Thomas Jensen – se mere her
Niels Frid-Nielsen anmelder: Anders Thomas Jensen er frembragt af Niels Frid-Nielsen, KULTURINFORMATION
Redaktion: Jesper Hillestrøm
